One More etablerar sig i Arlandastad
Arlandastad Group har ingått ett joint venture med BRA Bygg. Det gemensamma JV-bolaget har tecknat ett 10-årigt hyresavtal med One More AB. Det nya avtalet omfattar uppförande av ett nytt hus med placering i Arlandastad.

One More är ett eventproduktionsbolag som designar, bygger, transporterar och lagerhåller lösningar för alla typer av event, mässor och butiker. Bolaget utgår från Göteborg med sitt huvudkontor, terminal och snickeri men har stora delar av sin verksamhet i Stockholmsområdet. Nu har bolaget behov av att växa och har valt Arlandastad för sina nya lokaler.
Totalt sett består fastigheten av 3000 kvm. Byggnaden har vid färdigställande en yta på cirka 1800 kvm BTA anpassad för ytor med lager och kontor. Beräknad inflytt är sommaren 2025.
– Det är glädjande att få välkomna ett så välrenommerat bolag som One More som ny hyresgäst. Samtidigt ser vi fram emot ett utökat samarbete med BRA Bygg. Vi växer gärna med våra samarbetspartners. Affären är ytterligare ett kvitto på värdeutvecklingen av portföljen, säger Dieter Sand, vd på Arlandastad Group.
Våra projekt

Training Academy
Explore Arlandastad ger utrymme och rätt förutsättningar för en samlad plats för idrott, hälsa och innovation.
Mer om projektet
Stockholm Hotel Apartment - Longstay
Stockholm Hotel Apartment Longstayhotell möter efterfrågan av flexibla boendealternativ för längre vistelser och byggs med hållbarhet i fokus.
Mer om projektet
Bake My Day
Bake My Day erbjuder hantverksmässiga, äkta och generösa konditori- och bageriupplevelser. För det krävs rätt läge, rätt lokaler och samarbete. Just därför har bolaget valt Explore Arlandastad för sitt nya bageri på cirka 10 000 kvadratmeter.
Mer om projektet
Bankomat etablerar platskontor i Arlandastad
Bankomat har etablerat ett av sina platskontor – det vill säga lokaler som innehåller kontorsytor, depåer och uppräkningscentraler – i Arlandastad Groups etableringsområde Arlandastad.
Mer om projektet
Drivelab Sales och Service – Etapp 2
Ett välbesökt och etablerat område i Explore Arlandastad med inriktning på försäljning och service inom fordonsbranchen.
Mer om projektet
F60 Företagspark
F60 Företagspark - plats för företag i alla storlekar, stora som små – en blandning som ger positiva synergieffekter. Det kommer speglas i såväl arkitektur som områdesplanering.
Mer om projektet
Drivelab BIG etapp 2
Lastbilar, bussar, entreprenad-, skogs och jordbruksmaskiner, husbilar. Här tar stora fordon plats! Nu skapar vi ännu mer utrymme för Drivelab BIG – för ännu mer möjligheter och för fler att vara med.
Mer om projektet
Tunnel och huvudgata
Integrerat och välplanerat - så skapas de bästa förutsättningarna för en bra infrastruktur för Explore Arlandastad. Med den nya tunneln under E4:an ökar tillgängligheten till området. Utöver den fullstora tunneln är utbyggnad av huvudstråket i hela området snart färdigställt.
Mer om projektet
Scandinavian XPO etapp 2
Scandinavian XPO utvecklas och anpassas för att välkomna ännu fler verksamheter och besökare! Här hittar du numera kontorshotell, utbildningslokaler, showroom, vårdcentral och träningscenter för golf. Vad behöver din verksamhet?
Mer om projektet